Изучавани предмети
Разпределение на учебните дисциплини
- Лекциите и занятията по учебните предмети заемат по един един уикенд месечно; виж годишната програма
- В програмата са включени и два шестдневни терапевтични тренинги през всяка от четирите учебни години – общо осем. През първия семестър (Октомври), а през втория- началото на юни.
- За дистанционните класове тренингите са осемдневни.
ПЪРВА УЧЕБНА ГОДИНА
1. Въведение в телесната психотерапия. Еволютивна психология – Неорайхиански модел - Дора Прангаджийска
Съдържанието на учебната дисциплина е съобразено със спецификата на обучението в Института по психотелесна терапия.
Материалът е структуриран в няколко модула с цел представяне на теоретичните постановки на основни направления в областта на телесната психотерапия и еволютивната психология в неорайхианската теория. Съдържанието на дисциплината дава теоретични и практически познания. Представя се Вилхем Райх основателят на телесната психотерапия и водещи направления в телесната психотерапия.
Разглежда се взаимодействието и влиянието на био-психо-социалните аспекти върху развитието на детето. Специализантите се запознават с периодизация на еволютивното развитие според З.Фройд; Е.Ериксън; Анри Балон; Ерик Бърм.
Съдържание на курса:
- неорайхианският прочит и анализ на възрастовото развитие
- фазите на развитие на детето според неорайхианската теория- нарцистична, сензорна, фаза на Аза, сексуална, фаза на съперничество.
- психофизиологията на всяка от петте фаза
- динамиката на формиране на потребностите и движенията във всяка една еволютивна фаза (според неорайхианската теория / терапия на петте движения)
2. Динамична психология – I част - Пенка Христова
Динамичната психология е основна дисциплина, която включва в своето съдържание базови идеи, възгледи, понятия и техники, върху които е построена Неорайхианската психотерапевтична парадигма.
Ключовите моменти на курса са тематично подчинени на динамиката на психичните процеси и взаимовръзката между психичното и физичното и на тяхната енергетична конструкция и разкрива, как онова, което ни се случва в живота, се отразява в тялото ни на биологично и физично ниво. Това знание ни дава възможност да провидим причинно-следствената логика, която обяснява защо ставаме тези, които сме и как веригата от събития в живота ни води до формирането на определени характерови черти, телесни специфики и дори предполагат специфични болестни отклонения.
Динамичната психология не може да бъде разбрана без понятието за енергия, енергетично устройство на процесите в организма, без понятията за движение, видове движения, потребности, мускулно напрежение, мускулна броня, граундинг, реалност, травма, които да се свържат в една верига, за да се стигне до формирането на характера.
В предмета се въвеждат ключови понятия за личността, като: типология, структура, характеристики, функции, защити, роля и релация между личността и характера.
В по широк план се изучават идеи и понятия, финализиращи системата на категориалния апарат на Неорайхианското познание. Прави се и опит за по-задълбочено разкриване на зависимостите между психологическата теория и Неорайхианската психотерапия.
Чрез усвояването на съдържанието на учебната дисциплина се цели студентите да получат задълбочена подготовка върху психологическите основи на Неорайхианската теория и практика. Смислово и резултативно курсът е подчинен на идеята за успешното лечение на невротичния човек.
3. Обща психология в Неорайхианската теория. - Елена Енева
Съвременната психотерапия разчита на достиженията в различни научни области за постигането на своите цели. Психологичното познание и теории продължават да формират ядрото на този интердисциплинарен подход и без тях е невъзможно проникването в естеството на душевното страдание и изработването и овладяването на методи за неговото преодоляване. Курсът „Обща психология в Неорайхианската теория“ представлява преглед на някои от фундаменталните теми в научната психология и свързаните с тях теории и понятия. Той е интегративна част от обучението в БИНАП и е специално насочен към придобиването на основни познания в областта, необходими за разбирането на останалите преподавани дисциплини.
4. Психоантропология - Мадлен Алгафари
Психоантропологията изучава връзката – човек – среда – човек и проследява развитието на човешкия вид и културата. В терапията взимаме под внимание първо човека, второ – културалния му бекграунд, трето – сипмтома. Това изисква умения за ориентиране в междукултурните различия – етнически, религиозни, народопсихологически, демографски, географски, исторически, политически. Патогенезата на което и да е разстройство на душевната хармония не може да бъде разбрано, ако не се вземе под внимание филогенезата на човешкото развитие. Катастрофите в обкръжаващата ни среда като проекция на „емоционалната чума“, постулирана от Райх, и властовата невроза, дефинирана от В. Бернасскони, които заразяват всеки окултурен индивид.
Съдържание на курса:
- Физична антропология – от homo erectus до homo sapiens
- Еволюционни фази и модели. Сравнение на филогенеза и онтогенеза
- Развитие на езика – от прото езикови форми до модерното вербално общуване
- Тотем и табу, космогония, магия, лечебни практики в историята
- Раждането на религиите
- „Принцип на властта“ и „властова невроза“, йерархии във видовете общества
- Отношенията между половете в историята
- Културални аспекти на телесното
- Културални различия в съвременния глобализиращ се свят.
5. Междуличностна комуникация - Десислава Караджова
Съдържание:
- Цел, същност и форми на комуникацията.
- Невербален език – видове послания.
- Понятията просемика и теле.
- Хоризонтална и вертикална комуникация.
- Смисъла на 5-те движения и 5-те характера и теорията на потребностите в неорайхианството в контекста на междуличностната комуникация.
- Симптомът като начин на комуникация.
- Невроза на властта.
- Обратната връзка като инструмент в теапевтичния процес.
- Комуникацията в двойката терапевт- клиент. Трансфер и контратрансфер в неорайхианската теория и практика.
- Емпатията като инструмент на терапевтичната работа.
- Диагностика на невротичните варианти на комуникация. Спомняне на здравите модели на комуникация посредством конкретни телесни движения и тяхното осъзнаване и трайно задържане в поведението на клиента.
6. Анатомия и физиология - д-р Антон Даракчиев
Съдържанието на учебната програма по анатомия е съобразена със спецификата на обучението в Института по аналитична психотелесна терапия. При завършването на курса специализантите следва да придобият знания за устройството и за по-важните функции на човешкото тяло както и на връзката между тялото, усещанията и емоциите.
В края на курса специализантите следва да са запознати с устройството на клетката, специално мускулната клетка, най-общо развитието на плода от зачеването до раждането, особености на детската възраст, устройството на скелетно-мускулния апарат на човека, групиране на мускули по блокажи/сегменти, връзката между анатомията на тялото и реакцията на организма при различни емоционални състояния, основните функции на сърце, бял дроб, храносмилателна, отделителна, пикочо-полова системи. Следва да подобрят уменията си да наблюдават и разпознават специфични части и области на тялото, да различават най-общо здравите и нормовариантните форми от патологичните промени по отношение на стойка, походка, състояние на стави и мускули. Да разпознават блокажи по сегменти, както и други особености, наблюдавайки стоежа и походката на човек. Следва да получат насока в развиване на умението да си задават въпроси и търсят отговори по отношение на проблематиката на клиента във връзка с тялото му и предисторията му.
Основните теми в дисциплината са:
- Въведение в анатомията, общи положения
- Устройство на клетката, митохондрии и значението им, различни видове клетки, костна, мускулна, нервна клетка, видове тъкани.
- Развитие на плода, отделни тъканни обвивки и произлизащи от тях органи. Особености на детския организъм
- Опорно мускулен апарат. Кости, стави, мускули. Видове мускули, физиология на мускулното съкращение, мускулния спазъм, мускулна треска. Сегменти (блокажи), упражнение с очертаване на отделни мускули по тялото
- Фасции. Функции. Значение.
- Сърдечно съдова система. Кръвоносни съдове, голям и малък кръг на кръвообращение. Устройство на сърцето.
- Дихателна система. Нос, носоглътка, гръклян, трахея, бели дробове. Видове дишане. Методика и значение на кардио-пулмоналната реанимация с практическо упражнение по двойки.
- Лимфна система, лимфни органи. Значение.
- Храносмилателна система – устройство функции на стомаха, на тънките и дебелите черва. Чревна флора. Флората и емоциите. Фукции на задстомашната жлеза, черния дроб, жлъчка
- Отделителна система, устройство и функции.
- Реакциите на тялото при различните състояния. Емоции.
- Обобщение и дискусия
7. Неорайхианска психодиагностика – BBCT, BBI – Мадлен Алгафари
Тази дисциплина формира умения за приложение и интерпретация на авторските тестове: Bernasconi bioenergeric colour test (BBCT) и Bernasconi bioenergetic inventory (BBI).
Много малко психотерапевтични школи могат да се похвалят с авторски диагностични инструментариуми. В нашия институт се преподават два, създадени от Проф. Бернаскони теста – BBCT и BBI. Цялостната концепция „Терапия на петте движения“ получава тласък от изучаването на цветовете и на техните неврофизиологични ефекти върху живия организъм. От неопровержимата аксиома „светлина=движение“ се ражда хипотезата, че на неврофизиологично ниво само определени светлинни фази произвеждат едно определено „движение“. От изследванията, проведени върху различни аномалии, открити в широката група лица, участващи в есксперимент, авторът на „Терапия на петте движения“ Проф. В. Бернаскони обработва и синтезира интересна серия от изводи по отношение на личността, характерологията и терапията на психичните разстройства. По този начин психодиагностиката се издига като централен елемент в Неорайхианския терапевтичен инструментариум.
8. Неврология, психоневроендокриноимунология - д-р Антон Даракчиев
Съдържанието на учебната дисциплина е съобразено със спецификата на обучението в Института по психотелесна терапия.
Материалът е структуриран спрямо основните дисциплини, съставящи този предмет. Съдържанието на дисциплината дава теоретични и практически познания. Представят се анатомията на нервната система, на ендокринната и на имунната системи, тяхната взаимовръзка и влиянието им върху психиката.
ВТОРА УЧЕБНА ГОДИНА
1. Основни понятия в психоанализата - Тодор Стефанов
2. Неофройдизъм - Тодор Стефанов
Достиженията на съвременната психоаналитична психология днес са неотменима част от познанието за човека и неговото развитие. Изследванията в полето на психоанализата след Втората световна война имат значителен принос за промяна в практиките за отглеждане и възпитание на децата и за напредъка в лечението на считани за нелечими дотогава психични разстройства. Понятия като „привързаност“, „преходен обект“, „достатъчно добра майка“, „нарцисизъм“, „бордърлайн“, „проективна идентификация“ и др. в момента са част от речника на широк кръг от специалисти в областта на психичното здраве. Противно на схващането за психоанализата като закостеняла система, тя намира в своето развитие баланса между съхраняването на нейната същност и промяната в теориите и психоаналитичната практика така, че да отговарят на изискванията на съвремието.
Курсът представлява обзор на най-значимите теми в съвременната психоаналитична психология и терапия и е насочен към подобряване на разбирането на специализантите на същината на психичното страдание и терапевтичния процес чрез съпоставянето на различни гледни точки и перспективи
В предмета са обхванати следните теми:
- Психоанализата през погледа на обектните отношения.
- Проективна идентификация.
- Параноидно-шизоидна и депресивна позиция в развитието на детето.
- Емоционална ситуация на бебето след раждането.
- Теория на У. Р. Бион за мисленето.
- Несъзнаваното чувство за вина.
- Любов и конфликт по отношение на родителите. Мелани Клайн за ранните фази на едиповия конфликт. Д. Уиникът за пеходните обекти и преходните феномени.
- Разбирането за любовта и изневярата;
- Страха от смъртта и траура;
- Използването на езика като вербализация и вокализация;
- Какво се случва в главата на аналитика в психотерапевтичната среща; някои аспекти в психоаналитичната практика на терапевта.
3. Обща психиатрия и психопатология - д-р Сибила Димитрова
В тази програма специализантите се запознават с психопатологията, проследена в основните психични области: възприятно – представна, афективна, мислене, памет, съзнание.
Основен акцент има върху клиниката на психичните разтройства, диференциалната диагноза и предразположеността на характерите на Райх към определена психиатрична нозология.
4. Динамична психология II част - Станислава Тончева
Фактори за развитието; интериндивидуални различия; множествен подход; хомеостаза, потребности, травма, съпротиви.
Два цикъла на еволюцията: 1,2,3 фази, свързани с емоционалното развитие; 4 и 5 фази, които включват социалното израстване. Комуникации – оправдание и критика на оправданието. Травмата по З. Фройд и по В. Бернаскони – физиология, любовта към мама, вариабилност на травмата, симптомите на заболяванията. Регрес и идентификация – как се случва с различните характери по кръга на опита. Рискове и възможности да се ограничават; рискове по отношение на тревожността от изоставяне във връзката терапевт-пациент. Характеристика и особени изисквания към неорайхианския терапевт. Специфика на работа с трансфера и контратрансфера.
Характери, личности и роли в неорайхиаската аналитична психотерапия. Характерови и личностови блокажи. Първични, вторични и инструментални движения. Активна и пасивна защита. Опорни точки за терапия на всеки характер.
Сънищата като средство за по-добро разбиране на външното поведение и вътрешната динамика. Терапевтични инструменти, които информират: информация, изясняване, интерпретация.
5. Психофармакология - д-р Сибила Димитрова
Избор на прицелен медикамент и дозови режими.
Странични ефекти от приложението на психофармакологичните средства.
6. Медицинска психология и професионална етика - Пенка Христова
Съдържанието на дисциплината дава познания за психиката и личността на болния човек и участието на психичните фактори за появата, развитието и изхода от психични и соматични заболявания.
Изучават се промените настъпващи в психиката и поведението на човек при заболяване, факторите влияещи отношението към болестта, психологичните реакции по време на боледуване. Представени са различни модели на здравни убеждения. Разглеждат се психосоматични аспекти на болката.
Теоретико-практическите модули разглеждат:
Консултация при траур и загуба.
Суицидно поведение и суициден риск.
Кризисна интервенция.
Запознаване с Неарайхианския Анамнестичен Въпросник, базисни умения за провеждане на първа консултативна среща с клиент.
Обсъждане на Етичния кодекс.
7. Обща Психодиагностика - Тинка Митева
Основната цел на курса е да запознае студентите със съдържанието и практическото приложение на тестове използвани за диагностика на различни страни и особености на личността. Създаване на практически умения за работа и анализ на използваните тестове в психотерапевтичния процес.
Акцентира се върху техники за работа с проективни тестове, тъй като те носят качествена природа и дълбоко си кореспондират, както със съзнателната, така и с безсъзнателната психика. Усвояват се и техники за създаването на асоциативни тестове подчинени на конкретните терапевтични цели.
8. Симулации - 2 уикенд-модула
По този начин се трупа опит в безопасна среда. Анализират се грешните или правилните подходи, резултата от сесията. Това позволява на специализантът да се отпусне и да преодолява напрежението в началото на професионалната си практика.
Психиатричен стаж
Съдържанието на психиатричния стаж е съобразено със спецификата и изискванията на обучението в Института по психотелесна терапия.
Придобиване на психологични знания и практически умения за формиране на адекватен подход и отношение към психиатричните пациенти. Подготовката по време на стажа и придобитите знания ще позволят на специализантите да разберат същността на био-психо-социалния подход към здравето, болестта и боледуващия; придобиване на знания и умения за общуване с психиатрични пациенти. Подготовката по време на стажа е структурирана в няколко модула и обхваща всичко по-значимо в областта на психичното развитие, психопатологията, психодиагностиката, психофармакологията, психопрофилактиката, психотерапията при психиатрични пациенти. Запознаване с различни направления и подходи при изясняване на психичните процеси, понятия и феномени, в норма и патология. Стажът е ориентиран към даване на теоретични и практически познания за психичното у човека, в норма и патология, за психодиагностиката и диференциалната диагностика, за ролята на травмите в ранна детска възраст при психиатричните пациенти и другите по-значими фактори за развитието на психичното заболяване.
На края на стажа специализантите трябва да са постигнали:
По-добро разбиране на психичното у човека в норма и патология;
Да постигнат по-добро разбиране на поведението на психично болния в криза и ремисия.
Да доразвият и подобрят уменията си за изграждане на ефективен стил на общуване с психично болен пациент.
Да придобият базисни познания и умения за разграничаването на едно невротично от едно психотично разстройство.
Да придобият знания и умения за провеждането и оформянето на едно цялостно психологическо изследване.
ТРЕТА УЧЕБНА ГОДИНА
1. Групова психотерапия - Станислава Тончева
Темите в курса:
История на развитието на груповата психотерапия. Разлика между груповата психотерапия и груповото консултиране.
Цели и задачи. Механизми на лечебното действие на груповата психотерапия.
Фази в развитието на психотерапевтичните групи. Групова динамика. Групова дискусия. Обратна връзка.
Групов психотерапевт; терапевтични стилове; директивно и недирективно поведение. Ко-терапевти – специфика, подбор, разногласия – съвместна и комбинирана терапия.
Психотерапевтична група. Видове по подбор и нозология. Видове и специфика на психотерапевтичните групи според школите и модалностите.
2. Биоенергетика - Мартин Чолаков
Биоенергетиката е основана на работата на Вилхелм Райх. Това е терапевтичен модел, който изследва енергийните процеси в тялото. Терминът се използва и в биохимията, която се занимава с енергийните процеси на молекулярно и субмолекулярно ниво.
Енергията е въвлечена във всички процеси на живота – в движението, чувстването, мисленето.
В днешни дни множество от твърденията на Александър Лоуен и Вилхелм Райх получиха своите научни обосновки в дълбоките емпирични изследвания, направени от видни невробиолози и психотерапевти като Стивън Порджес, Брус Липтън, Стенли Келеман и др.
Човекът е сбор от житейските му преживявания, всяко от които е регистрирано в личността му и е структурирано в тялото му. Точно както дърводелецът може да прочете историята на едно дърво от напречното сечение на ствола, показващ възрастта си с годишните пръстени, така и биоенергийният терапевт може да прочете живота на човека от тялото му.
Човешкото тяло съществува в контекста на неизменното редуване на енергийно зареждане и разреждане. Живият организъм може да функционира само ако има баланс между енергийния заряд и разряд.
Тъй като зареждането и разтоварването функционират заедно, биоенергетиката работи и с двете страни на уравнението едновременно, за да повиши енергийното ниво на човека, да се отвори себеизразяването и да се възстанови потока на чувстване в тялото. Акцентът е върху дишането, чувството и движението, заедно с опита да свърже настоящото енергийно функциониране на индивида с неговата история. Този комбиниран подход разкрива вътрешните сили (конфликти), които пречат на човек да функционира с пълния си енергиен потенциал.
Емоционалният живот на човека зависи от подвижността на тялото му, което от своя страна е функция на потока на възбуда в него. Нарушенията на този поток се появяват като блокове в области, където подвижността на тялото е намалена. В тези области може лесно да се усети с пръсти контрахираната мускулатура. Термините “блок”, “безжизненост” и “хронична мускулна контракция” се отнасят до едно и също явление.
Предметът Биоенргетика се занимава с условията, при които тези мускулни контракции са се появили и съответно работата по отслабване на тези групи мускулни блокажи. Цел на биоенергетиката, освен да подпомогне аналитичния процес в психотерапията, е да помогне на хората да се обърнат отново към първичната им природа, която се явява естествено условие за здравето, вътрешната свобода, грациозността и красотата.
3. Психопатология в неорайхианската теория - Цанко Цанков
Цели на дисциплината:
Придобиване на психологични знания, умения, компетенции за формиране на адекватен подход и отношение към пациенти с различна психопатология. Подготовката по тази учебна дисциплина и получените знания ще позволят на специализантите да разберат същността на био-психо-социалния подход към здравето, болестта и боледуващия; придобиване на знания и умения за общуване с пациентите. Материалът е структуриран в няколко модула и обхваща всичко по-значимо от областта на психопатологията и неорайхианския подход към нея.
Съдържанието на дисциплината е ориентирано към даване на теоретични и практически познания за неорайхианския подход при различен тип психопатология и включва:
Запознаване с предмета и задачите на психопатологията и психодиагностиката.
Запознаване на специализантите с основите на неорайхинството.
Да създаде адекватно разбиране за връзката на неорайхианството и психичното разстройство като цяло.
Създаване на разбиране за психотерапията при различен тип патология.
Да предостави знания и формира умения за работа и с психиатрични пациенти.
4. Групова супервизия - 6 вечерни модули по 2 часа
Груповите супервизии позволяват да се трупат изискуеми часове супервизия и от специализантите, които все още нямат свои клиенти. Това занимание дава безценен опит и знания и през клиентите на друг колега. По време на супервизията се спазват всички изисквания на етичния кодекс.
5. Симулации - 5 уикенд модула
По този начин се трупа опит в безопасна среда. Анализират се грешните или правилните подходи, резултата от сесията. Това позволява на специализантът да се отпусне и да преодолява напрежението в началото на професионалната си практика.
6. Биоенергиен масаж и дихателни техники
Забележка: съдържанието на тези дисциплини се покрива не само като лекция, а и като практики по време на тренингите
Целта е даване на умения за физическа работа с тялото и мускулните блокажи с цел освобождаване на несъзнавано записано в тях емоционално съдържание и хармонизиране на енергийния поток в тялото. Умения за разпознаване на блокажите и третиране на отделните сегменти. Неорайхианският биоенергиен масаж се осъществява през дрехата, не се работи с голо тяло. Той се основава на най-новите научни постижение в сферата на неврофизиологията и на древните традиции на изтока.
Съдържание на курса:
Анатомия на мускулните сегменти и кореспонденция със съответните потиснати емоционални и двигателни реакции. Кореспонденция с различните характерови компоненти. Съответствие на характера и телесната морфология.
Етични норми при работа с тялото
Видове масажни техники
Видове масаж: релаксиращ, аналитичен
Специфика на масажните интервенции при различните характерови структури
Биоенергийно дишането като инструмент за превенция и лечение на някои симптоми
Практика
ЧЕТВЪРТА УЧЕБНА ГОДИНА
1. Сексология - Деница Илчева
Материалът се разглежда от позициите на холистичния подход и системно-интегративен подход за разбиране на човешката сексуалност. Предлага се, колкото се може по- пълна и глобална картина на онези физиологични, биологични и психологически аспекти, които регулират, ръководят и влияят на човешкото сексуално поведение, без обаче да пренебрегват антропологичния, исторически и социален фон. Според неорайхианската пирамида на потребностите сексуалната потребност е петата потребност Това не е случайно, разглеждаме сексуалността като висша проява на развитието на любовта и интимността в една хармонична връзка.
В този смисъл, подходът към сексуалността става еднакъв с подхода на Аз-а към другия, със всичките отенъци, които принадлежат или преминават през кръга на нормалното. В Неорайхианската школа, сексологията е социална и антропологична материя на изследване, с цел определяне на нови граници и отчитайки, че сексуалността е един аспект от живота на всяко живо същество, чиято изява все още се порицава, а често и репресира, резултатът от което са психологически и емоционални смущения и нарушено качество на живот.
Основни теми, които се изучават са:
Сексологията като научна дисциплина.Определение за сексуално здраве и семейно планиране.
Сексуално развитие –биологични, психични и социални аспекти.
Фази и етапи в сексуалното развитие през различните възрастови периоди- пренатално, детство, юношество, зряла възраст, напреднала и старческа възраст.
Мъжественост и сексуалност. Фактори, влияещи на сексуалността при мъжа. Ролеви модели. Сексуални проблеми – на телесно и емоционално ниво. Сексуална фрустрация и последици. Базисни елементи на мъжкото сексуално здраве.
Сексуално функциониране при мъжа. Нарушения в сексуалното функциониране и сексуалното общуване. Психосексуални дисфункции.
Женското тяло, репродуктивно и сексуално здраве, предпазване от забременяване, бременност, кърмене, менопауза.
Сексуално функциониране при жената. Нарушения в сексуалното функциониране и сексуалното общуване. Психосексуални дисфункции.
Сексуални разстройства – видове.
Психотелесна терапия и сексуалност. История на телесната психотерапия – Райх, Сексуалност и Любов, самоуправление, саморегулация, терапевтично взаимоотношение.
Неорайхиански прочит на сексуалността през различните характери и характерови травми.
Неорайхиански подход при сексуални разстройства– консултиране и терапия.
2. Психосоматична медицина - Ваня Христоскова
Съдържанието на предмета се определя от холистичният подход в клиничната практика, който разглежда човека като органично единство на тяло, емоции, ум и дух, а здравето като следствие от хармонията постигната на тези нива в живота. Тази практика се стреми да възстанови нарушения баланс чрез методи, въздействащи на всички аспекти на човешката природа и съобразени с индивидуалните особености на всеки.
Според многобройни проучвания в целия свят непрекъснато нараства броят на психосоматичните заболявания. Основната тенденция в съвременните концепции за психосоматичните заболявания се базира на мултифакториалния принос за болестната предразположеност .
Основните модули са :
История и развитие на психосоматичната медицина.
Психосоматичен прочит на етиологията на психосоматичните заболявания.
Запознаване с биологическите, психологическите и социални фактори в норма и патология определящи етиологията и патогенезата на социално значими психосоматични и соматопсихични заболявания.
Неорайхиански прочит и подход при различни психосоматични заболявания.
Психотерапевтични възможности и методи в терапевтичния процес.
3. Работа с травмата - Христина Богданова
4. Групова супервизия - 6 вечерни модули по 2 часа
Груповите супервизии позволяват да се трупат изискуеми часове супервизия и от специализантите, които все още нямат свои клиенти. Това занимание дава безценен опит и знания и през клиентите на друг колега. По време на супервизията се спазват всички изисквания на етичния кодекс.
5. Симулации - 5 уикенд модула
По този начин се трупа опит в безопасна среда. Анализират се грешните или правилните подходи, резултата от сесията. Това позволява на специализантът да се отпусне и да преодолява напрежението в началото на професионалната си практика.
СВОБОДНО ИЗБИРАЕМИ ПРЕДМЕТИ
Неорайхианска психодиагностика, практикум ВВСТ и ВВI - Мадлен Алгафари
BBI: По разказано състояние се опитват да предположат оцветяването на теста, както и по оцветения тест правят изводи за протичането на енергията, психичното и телесно състояние на изследваното лице.
BBCT: По тестова бланка на реални пациенти студентите предполагат развоя на терапевтичния процес. Как всеки цветови избор отразява житейските събития при клиента.
Правим пълен анализ на серии ВВСТ и ВBI, както и корелираме двата теста.
Театротерапия - Мадлен Алгафари
Принципът на Станиславски и умението за идентификация с героя позволяват по безболезнен начин да се заобиколят някои съпротиви, които в обичайния терапевтичен процес се оказват костеливи. През играта и забавлението участниците влизат в различни роли и работят, всъщност, върху собствените си поведенчески и експресивни лимити.
Работя с умението за изява пред аудитория – работа с диафрагма и изнасяне на гласа, дишане и овладяване на притеснението и сценичната треска пред камера или публична трибуна.
Работя с десетте стълба на ораторското майсторство: тон, дикция, артикулация, модулация, интонация, тембър, пауза, логическо ударение, ритъм, харизма.
Ползвам специфични авторски театротерапевтични техники, съчетаващи познанията ми по психотерапия и режисура за драматичен и куклен театър: „въвеждане на невидимия герой“, „моноспектакълът на живота ми“, работа с кукли.
Работя и с драматизиране на приказки и анализ на архетипите и посланията.
В резултат студентите придобиват по-добра самооценка, вътрешна свобода, житейска гъвкавост и специфични умения за изява пред аудитория.
Неорайхиански подход в терапия на зависимости - Тодор Стефанов
Краткосрочни терапии – Станислава Тончева
Краткосрочна позитивна психотерапия. Съпружеска и семейна психотерапия. Автогенна тренировка. Конгнитивно-поведенческа терапия.
Методики: за деблокиране на подсъзданието; за стопиране на мислите; на предизвикания гняв; парадоксална интенция на Франкъл; наводнение; психотерапевтични перспективи и др.
Обща психодиагностика, практикум – Тинка Митева
Създаване на практически умения за работа и анализ на използваните тестове в психотерапевтичния процес.
Психотерапевтична работа с деца - Цанко Цанков
Изучаването на тази дисциплина цели придобиване на психологични знания, умения, компетенции за формиране на адекватен подход и отношение към пациента – дете. Получените знания ще позволят на специализантите да разберат същността на био-психо-социалния подход към здравето, болестта и боледуващия; придобиване на знания и умения за общуване с пациентите. Материалът е структуриран в няколко модула и обхваща всичко по-значимо от областта на психичното развитие на детето, психопатологията при деца, психопрофилактика, психотерапия при деца. Запознаване с различни направления и подходи при изясняване на психичните процеси, понятия и феномени. Съдържанието на дисциплината е ориентирано към даване на теоретични и практически познания за детската психика, травмите в ранна детска възраст, взаимоотношенията дете – възрастен, факторите за психичното разстройство в детска възраст.
Основните тези, разглеждани по време на тази лекция са:
Определение на понятията – психотерапия, развитие на детето, социализация.
Диагностика на детското развитие/проективните тестове в детска възраст/ .
Разстройства на детското развитие /биологични и психо-социални фактори/.
Двигателни нарушения, разстройства на интелект, мислене, реч.
Разстройства на чувства, емоции, настроение /проблемът – аутизъм/.
Разстройства на паметта. Разстройства на вниманието/проблемът – хиперактивност/.
Взаимоотношенията в семейството / роли, поведенчески модели/.
Травмите в детска възраст обуславящи формирането на характера на детето.
Психотерапевтични подходи при работа с деца.
Психопрофилактиката в детска възраст.
Арт терапевтични техники в контекста на Неорайхианската терапия - Цветелина Чобанова
Работим с различни материали, проективни и сетивни техники. Разгледаме различните видове изкуство.
Накрая ще имате в кошницата си и различни опити, които може да използвате с клиентите си.
Предметът е предназначен за колеги, които са започнали своята практика или ще я започват сега /от края на втори курс/.
Фамилна терапия системен подход - Десислава Караджова
Независимо дали се касае за трудности с партньора, децата или пък с нашите близки, Фамилната терапия със своите похвати ни позволява: да видим цялата картина, да разберем къде се корени проблема и какви са пътищата за излизане от порочното влияние на миналото. Според системния модел семейството е повече от сбора на своите членове. Тази система има свои граници и поддържа вътрешна хомеостаза благодарение на набор от правила. Семействата имат свой жизнен цикъл. Преминаването в нов етап изисква реорганизация на семейната система и установяване на ново равновесие. При неспособност се появяват проблеми или симптоми. Всеки семеен член има определена роля в семейната система (насилник, жертва, спасител, носител на симптом). Именно тези роли с течение на времето формират вторичните ползи за всеки член на системата.
Акцента при системната работа е върху взаимоотношенията и комуникацията, а не върху симптома т.к. симптома се разглежда като следствие на дисфункции в отношенията между членовете на семейството. Здравето на човек е постигане на баланс между свързаност и диференцираност.